Vyhledávač

Anketa

Současná Policie ČR trpí nejvíce :
 
Stotisícové odměny policejních ředitelů jsou :
 

Počítadlo přístupů


VÍ TO NEUMANNOVÁ? Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 28
SlabéVynikající 
Sobota, 28 únor 2009

Vyšší princip

Policie zrušila „pro zbytečnost“ psychotesty v rámci výběru velitelů nejdůležitějších útvarů. Zkoumání odborných zdatností uchazečů o tyto posty zůstalo. Psychotesty však měly pomoci zjistit, česky řečeno, zda adepti, kteří vyhovují odborně, nejsou třasořitky. Zda jsou schopní konat ve smyslu služební přísahy, nebo je-li pro ně vyšším principem přání nadřízeného či úsměv politika.


„O jejich přijetí či nepřijetí de facto rozhodoval psycholog,“ snažila se situaci obhájit mluvčí celorepublikové kriminálky Pavla Kopecká. Vyjádřila se však velmi špatně, protože nešlo o žádné přijetí, ale o jmenování do funkce. „Pokud psycholog řekl, že to povolání nemůže uchazeč vykonávat, byť měl zkušenosti, měl smůlu,“ vysvětlovala snaživě, aniž by si uvědomila, že tím popřela jeden z pilířů dobrého personálního managementu.

Současné vedení policie tedy prosazuje, aby ve vedoucích funkcích mohli být i lidé, u nichž se neví, zda mají
psychické předpoklady ji zvládnout. Jinak řečeno, lidé s charakterem „čípku“ už nejsou ve velkém nebezpečí,
že by psychotesty mohly odhalit závažné nedostatky v jejich morálně volních vlastnostech, hodnotové orientaci a charakteru. Tím se policie opět o kousek zreorganizuje – k velké radosti zločinců. Nastane totiž, že budou nastaveny téměř systémové předpoklady, aby si policisté svých nadřízených nemohli vážit.

Rušením k efektivitě

Policisté loni zajistili majetek pocházející z trestné činnosti v hodnotě zhruba 1,35 miliardy korun. Proti loňskému roku jde téměř o dvojnásobnou částku. K větší efektivitě práce policie v této oblasti přispělo dle vyjádření policejního prezidia především zrušení finanční policie na konci roku 2006.

Řečeno jinak, dle náměstka policejního prezidenta se efektivita činnosti policie v jedné konkrétní oblasti zlepšila, když byl na tuto činnost specializovaný útvar zrušen. Rozum to sice odmítá brát, ale tady jsme na Policejním prezidiu. Možná, že by tuto zajímavou logiku bylo možné použít na celkové zvýšení efektivity policie – jejím zrušením! Kdyby se to někomu nezdálo, jistě by ho přesvědčilo zvýšení efektivity činnosti policie, kdyby se v první fázi zatím zrušilo jen Policejní prezidium!

Zlatá šedesátá

Druhý program České televize začal systematicky čerpat ze vzácných fondů a vytahovat na světlo boží neuvěřitelné věci. Jde o cyklus Zlatá šedesátá a člověk znovu nad tímto fenoménem žasne. Musíme se však vyrovnat s jednou závažnou námitkou – jde prý totiž o „totalitní produkty zavrženíhodné doby vlády zločinného režimu“. Jak to však přijde, že nám je závidí celý svět? Asi to bude tím, že nám naopak nezávidí a snad ani nepřeje autory podobně žlučovitých výroků a vidění světa, kteří se srocují kolem různých Žáčků, Mejstříků a Štětinů.

Kéž by byl krok ČT2 příznakem celospolečenského procesu odblokovávání křečovitě ideologického černobílého vidění, rozdělujícího svůj jednoduchý svět na ještě jednodušší veličiny. Strukturovanějším chápáním minulosti (a tudíž i přítomnosti) bychom se tím mohli i duchovně začít integrovat do Evropy. Jeden z brilantních představitelů evropské kultury Michael Palin z proslulého létajícího cirkusu Monty Pythona je autorem cestopisných reportáží pro BBC.

Tento svobodný a vzdělaný člověk je zvyklý pohlížet na svět vlastním pohledem a břitce jej komentovat. Při návštěvě bulharského hlavního města však řekl věc, při které by asi naši současní, pouze o generaci zpoždění bolševikobijci zfialověli. Palin totiž pochválil „rozsáhlou sofijskou tramvajovou síť, kterou podobně jako v mnoha východních metropolích komunisté moudře udržovali a rozvíjeli“. Holt svobodný člověk Palin.

Jan Schneider, spolupracovník redakce

Týdeník EURO 8/2009 22/02/2009