Vyhledávač

Anketa

Současná Policie ČR trpí nejvíce :
 
Stotisícové odměny policejních ředitelů jsou :
 

Počítadlo přístupů


Vysvětlivka ředitele ÚOOZ za čtyři mínus Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 73
SlabéVynikající 
Pátek, 03 říjen 2008
Dne 1. září v deníku PRÁVO reaguje svým článkem „Za svým rozhodnutím si stojím“ ředitel ÚOOZ Robert Šlachta na mou kritiku sporného rozhodnutí, kterým je všem pracovníkům ÚOOZ ukládáno hlásit veškerý kontakt s bývalými pracovníky ÚOOZ bezprostředně nadřízenému (publikováno dne 24.9. pod názvem „Mimo zákon nebo jen mimo mísu?“).

Potěšilo mě, že se ze současného policejního vedení alespoň někdo dokáže vzchopit a obhajovat své předchozí rozhodnutí. Po sérii hrubých chyb policejního managementu na úseku trestního řízení v období posledních měsíců to vnímám jako malinké pozitivum ocenitelné snad jedním malým plus. To však vůbec nic nemění na tom, o jak sporné rozhodnutí se v tomto případě jedná. Jedním dechem také dodávám, že jsem ve svém článku nikoho konkrétního z ničeho nenařkl, a tak hlasitý nářek ředitele ÚOOZ poněkud připomíná naplnění onoho známého přísloví o potrefené huse.

Robert Šlachta ve svém článku uvádí, že ví naprosto jistě, co a proč vedení ÚOOZ dělá. To je jistě chvályhodné. Méně jasné je to, proč nejen odborná veřejnost ale i někteří jeho podřízení nemají o tomtéž ani tušení. Bylo by jistě čtenářsky velmi zajímavé vyhodnocení oněch hlášení a jejich přínosu pro ochranu zájmových informací. Pokud dnes vedení ÚOOZ tvrdí, že se daří zabránit úniku informací z trestního řízení, zůstává otázkou, zda tomu tak není jen díky podstatně menšímu počtu zpracovávaných trestních řízení oproti předcházejícím létům, nebo menší závažnosti či menší aktuálnosti právě zpracovávaných případů ve srovnání s předchozím obdobím. 

Naprosto nezpochybňuji snahu vedení ÚOOZ zabránit úniku informací. Tu naopak pokládám za správnou, naprosto legitimní a samozřejmou. Hluboké pochybnosti ve mně vzbuzuje forma provedení. Dle vyjádření pana Šlachty není tajemstvím, kam někteří bývalí důstojníci ÚOOZ po odchodu do civilu odešli a pro koho někteří pracují. Jestliže však i sám ředitel ÚOOZ mluví pouze o některých policistech ve vztahu k podezřelým aktivitám za hranicí zákona, potom se ale ptám, proč mají být na základě jeho pokynu monitorováni všichni bývalí policisté. Jsme podle této podivné logiky podezřelými z jednání za hranicí zákona všichni? Taková presumce viny je prostě nepřijatelná.

Jestliže se v naší společnosti určitá část občanů dopustí trestné činnosti, proč tedy podle stejné logiky nepředpokládat, že podezřelí z trestné činnosti jsou všichni občané. Půjdeme je tedy všechny monitorovat a bezodkladně hlásit jejich kontakty? To mi připadá poněkud nesmyslné.
Pan Šlachta ve svém článku tvrdí, že tato povinnost se rozhodně nevztahuje na běžný kontakt. Takové tvrzení ale výslovně odporuje doslovnému textu zápisu z jeho vlastní porady, kde je stanovena povinnost hlásit „veškerý kontakt“. 

Robert Šlachta je rovněž přesvědčen, že citace konkrétního zápisu z porady ředitele ÚOOZ potvrzuje, že o informace zevnitř útvaru je stále zájem a uzavírá otázkou „Proč asi?“. Informace z ÚOOZ prý mají pro určité skupiny osob cenu zlata a zájem o ně nepolevil. Tak to si vážený pane řediteli tak trochu fandíte. 
Rád bych ujistil čtenáře i Roberta Šlachtu, že pro mě osobně informace s ÚOOZ nemají cenu ani oné pověstné zlámané grešle. O žádné informace z trestního řízení se nezajímám. Nevím, k čemu by mi byly. Tady mě zajímají jako každého řadového občana pouze výsledky práce ÚOOZ, a ty jsou bohužel v poslední době velmi chudé.

Pokud jde o informace z onoho zápisu z porady o monitorování kontaktů, přišel jsem k nim díky náhodě, nikoli díky svým nějakým cíleným aktivitám, a opravdu velmi pochybuji o tom, že by tento zápis měl pro kohokoli cenu zlata. 

Jedině proto, že se zcela konkrétním a naprosto nedůstojným způsobem dotýkají nejen mě, ale i stovek dalších bývalých policistů tohoto útvaru, pokládal jsem za vhodné k tomu vyjádřit svůj názor. To je vše. Současnému vedení ÚOOZ bych rád zároveň popřál podstatně lepší mušku při zacílení na pachatele organizovaného zločinu...
Mrkající. 

  Komentáře (2)
RSS komentáře
1. ÚOOZ
Přidal Lenka, 19-09-2011 12:57
Dobrý Den je práce ÚOOZ pro ženy?
2. Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 12-10-2008 12:35
Jak už jsem se jednou vyjádřil. Připadá mi nařízení pana Šlachty nejen mimo mísu, ale také mimo zákon. Jsem pro nekompromisní stíhání zločinců, ale ne za cenu premisi, že každý je zločinec. Jsem bývalý příslušník ÚOOZ a přál bych si, aby o útvaru bylo nejen pozitivně slyšet, ale i aby tuto mediální image obhájil. Zatím je mrtvo. Jen někoho zajímají ti lidé, kteří odešli na základě svobodného rozhodnutí. A co na to velitel roku? Všechny je zavřeme! Gratuluji!


Přidat komentář

Vážení návštěvníci – přispěvatelé,

vaše příspěvky a komentáře jsou na mém blogu vítány. Vaše názory mě zajímají, mám ovšem zájem o věcnou a kultivovanou diskuzi. Vážím si přispěvatelů, kteří do diskuze vstupují pod vlastním jménem, a oceňuji konstruktivní argumentaci. Budu velmi rád, když ke svým názorům připojíte i vysvětlení, proč si myslíte to, co ve svých příspěvcích uvádíte.

  • Základním pravidlem pro prezentaci vašich příspěvků je pravidlo slušného chování. Vyhněte se prosím vulgárnímu stylu vyjadřování, urážkám, pomluvám, ponižování atp.
  • Nepřípustné jsou příspěvky propagující rasovou, národnostní, náboženskou či jinou nesnášenlivost a diskriminaci.
  • Není připuštěno vyhrožovat ani zastrašovat násilím, ať již jednotlivci či skupinám lidí.
  • Přispěvatelé musí respektovat soukromí jiných osob – není dovoleno zveřejňovat jejich telefonní čísla, adresy a ani jiné soukromé informace.
  • Diskutér nesmí propagovat nezákonné činnosti či jinak společnosti škodlivé aktivity.
  • Nestojím o žádné šíření spamů, propagaci komerčních aktivit ani reklamu.
  • Nevyhovující či obtěžující příspěvky budou bez dalšího upozornění administrátorem vymazány.
  • Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.
Jméno:*
E-mail:
WWW:
Předmět:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Komentář:*Kód:** Code

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2