Vyhledávač

Anketa

Současná Policie ČR trpí nejvíce :
 
Stotisícové odměny policejních ředitelů jsou :
 

Počítadlo přístupů


Mimo zákon nebo jen „mimo mísu“? (PRÁVO, 24.9.2008) Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 73
SlabéVynikající 
Středa, 24 září 2008

Nejde o žádnou legraci. Podstatou události, o které tu budu psát je skutečnost, že na některých specializovaných policejních útvarech služby kriminální policie a vyšetřování byla zavedena pro zde sloužící policisty nová, naprosto unikátní povinnost, která nemá, alespoň pokud vím, v historii české policie obdoby.
 
Jemnocitným povahám se omlouvám za ten nadpis, který je někde na hranici slušného vyjadřování. Obvykle se tak ani nevyjadřuji. V tomto zvláštním případě je však nadpis nositelem sdělení, jež nesouvisí s ničím méně významným, než je styl činnosti čerstvě reformované policie, respektive některých jejich útvarů.

Pokud máte za to, že se policisté některých specializovaných útvarů pro boj s nejzávažnějšími formami zločinu nově více cvičí v dovednostech, jak lépe a efektivněji bojovat s organizovaným zločinem, jste bohužel na omylu. „Naším novým úkolem je podávat informace o kontaktech s bývalými policisty našeho útvaru,“ prozradil mi nedávno můj přítel a také bývalý kolega z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Oněměl jsem překvapením. V téhle jednotce jsem odsloužil šest let a teď mám být sledován?

Přiznám se, že jsem tomu nejprve nevěřil. Ale skutečně existuje zápis č. 7 z porady ředitele ÚOOZ s vedoucími organizačních článků útvaru konané dne 3. září 2008 v Praze, který mluví jasně. Mezi zaktualizovanými a dosud platnými trvalými úkoly uloženými na poradách ředitele útvaru je pod bodem 14 uvedeno: „Veškerý kontakt s bývalými pracovníky ÚOOZ hlásit bezprostředně nadřízenému“. Odpovědni - všichni pracovníci útvaru.

V duchu počítám, kolik policistů na tomto útvaru během jeho historie vlastně sloužilo. Od roku 1995, kdy byl založen, to musí být stovky lidí. A další stovky detektivů v aktivní službě mají za úkol podávat o kontaktech s nimi hlášení svým nadřízeným.

Musel jsem také přemýšlet nad tím, kdo z nás dvou je vlastně předmětem zvýšené pozornosti policejních funkcionářů. Jsou snad stovky bývalých policistů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu považovány za nějakou hrozbu? To by mě zajímalo, jak k takovému závěru policejní vedení dospělo? Nebo jsou to sami elitní detektivové specializovaných útvarů, o jejichž svéprávnosti jejich nadřízení pochybují a kteří jim proto musí oznamovat, co dělají ve svém volném čase? 

Naprosto mi rovněž uniká, na jakém právním základě je toto opatření přijato a stejně tak mi není jasný ani jeho smysl. Takovéto aktivity jsou podle mého názoru velmi sporné a řekl bych, že i za hranicí zákona. 

Možná se ale mýlím, a naší reformované policii opravdu nyní velí géniové, kteří vědí, co a proč dělají. Potřebují-li tedy mít přehled o kontaktech bývalých policistů s těmi současnými, pak by tedy měli přesně znát i obsah našich rozhovorů. Snad tedy věci pomůže, když to alespoň sám za sebe prozradím.

Svých bývalých kolegů z elitních policejních útvarů, pokud se s nimi potkám, se obvykle vyptávám, kdy naposledy viděli živého pachatele trestného činu. Pravdou ovšem je, že odpověď umím docela dobře odhadnout. Při tomhle stylu řízení je jasné, že už dlouho neviděli a ani hned tak neuvidí. Možná ale brzy budou hlásit svým nadřízeným i kontakt se svými rodinnými příslušníky a bývalými spolužáky.

V době, když jsem ještě na kriminálce sloužil, šlo hlavně o to vyhledávat a objasňovat trestnou činnost a zjišťovat její pachatele. Vážně hodně mě mrzí, že tomu teď už tak docela není.

Nedávno jsem četl, že premiér Topolánek pochválil svého ministra vnitra Ivana Langera za to, že pod jeho vedením přestalo být ministerstvo vnitra ministerstvem strachu. Byl jste nejspíš špatně informován, pane premiére. Zdá se, že je tomu přesně obráceně. Takovéto poměry jsem totiž za posledních více než patnáct let v resortu MV ještě nezažil. Možná jste to ale myslel jinak. Ti, pro které přestalo být MV ministerstvem strachu mohou být, jak se zdá, v současné době totiž jen zločinci.
 
K článku je na těchto webových stránkách umístěna anketa, kde můžete vyjádřit své stanovisko. 


  Komentáře (3)
RSS komentáře
1. Mimo zákon, nebo...
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 01-11-2008 14:47
Stará četnická instrukce zapovídala četníkum službu konajícím navštěvovati krčmy sprosté a pochybné pověsti. Stejně tak bylo zapovězeno stýkati se se závadovými osobami a jejich rodinami. Že by tedy pan Šlachta společně s panem Langerem čerpal motivaci ve starých četnických předpisech? Nic proti, i z historie je možno čerpat poznatky pro zkvalitnění současné práce. Pokud tomu tak skutečně je, pak policista, který opustí službu postaven na úroveň KZO, což se mi jeví jako malounko tristní. :cry
2. Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 25-09-2008 21:55
Pokud je mi známo, tak toto, možná nepsané pravidlo, platí již od července 2008.  
Co se děje na ÚOOZ, mě fakticky nezajímá, neboť jsem již díky Bohu 3 roky mimo.V kontextu nařízení či rozkazu ředitele Šlachty je pro mě pouze úsměvné to, že mi i po takové době sem tam zavolá bývalý kolega a zeptá se na na osoby a kauzy, které jsem vyšetřoval. Samozřejmě pokud vím, vždy informace sdělím. Možná je to trestné?! Už si vážně nejsem jistý. 
Z profesního hlediska již důvodu k smíchu tolik není a musím se ptát: "Kde jsou dostupné datbáze případů? Kde jsou ty informace a ti odborníci?"  
Co je však podstatné, takové nařízení mě bytostně uráží. Věnoval jsem tomuhle státu 15 let života, pracuji a pracoval jsem v solidních firmách, žiji život spořádaného občana a přesto je na mě pohlíženo jako na potencionáloního kriminálníka. Možná bych měl náhlednout do ústavně právních norem, zda jsem nepropásl nějakou novelizaci. A pokud k žádné novelizaci nedošlo, pak závěrem musím položit pouze otázku: Na základě jakého právního předpisu dochází ke sktryté perzekuaci bývalých pracovníků ÚOOZ? Víte to pane Šlachta?
3. Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 24-09-2008 21:29
Popisovanou praxi nepochybně zavedl nový ředitel ÚOOZ plk. Šlachta, který si ji přinesl z Národní protidrogové centrály, kde funguje už několik let. Slouží hlavně k tomu, aby nespokojení odešlí policisté nemohli svým negativismem nakazit ty "vzorné". Je to naprosto směšné a projev úplné zoufalosti příslušných velitelů, kteří tak zcela jednoznačně prokazují, že nezvládají své útvary tak, aby měly odpovídající (nebo alespoň nějaké)výsledky. Ano, není se čemu divit, že závažná trestná činnost přestala být prakticky odhalována. Ministři se však chlubí tím, že se podařilo zkrátit trestní řízení. No samozřejmě -vyšetřování bagatelních trestních činů skutečně dlouho netrvá.


Přidat komentář

Vážení návštěvníci – přispěvatelé,

vaše příspěvky a komentáře jsou na mém blogu vítány. Vaše názory mě zajímají, mám ovšem zájem o věcnou a kultivovanou diskuzi. Vážím si přispěvatelů, kteří do diskuze vstupují pod vlastním jménem, a oceňuji konstruktivní argumentaci. Budu velmi rád, když ke svým názorům připojíte i vysvětlení, proč si myslíte to, co ve svých příspěvcích uvádíte.

  • Základním pravidlem pro prezentaci vašich příspěvků je pravidlo slušného chování. Vyhněte se prosím vulgárnímu stylu vyjadřování, urážkám, pomluvám, ponižování atp.
  • Nepřípustné jsou příspěvky propagující rasovou, národnostní, náboženskou či jinou nesnášenlivost a diskriminaci.
  • Není připuštěno vyhrožovat ani zastrašovat násilím, ať již jednotlivci či skupinám lidí.
  • Přispěvatelé musí respektovat soukromí jiných osob – není dovoleno zveřejňovat jejich telefonní čísla, adresy a ani jiné soukromé informace.
  • Diskutér nesmí propagovat nezákonné činnosti či jinak společnosti škodlivé aktivity.
  • Nestojím o žádné šíření spamů, propagaci komerčních aktivit ani reklamu.
  • Nevyhovující či obtěžující příspěvky budou bez dalšího upozornění administrátorem vymazány.
  • Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.
Jméno:*
E-mail:
WWW:
Předmět:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Komentář:*Kód:** Code

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2