Vyhledávač

Anketa

Současná Policie ČR trpí nejvíce :
 
Stotisícové odměny policejních ředitelů jsou :
 

Počítadlo přístupů


Přehlížení bezpečnostních rizik možná draze zaplatíme (PRÁVO, 26.8.2008) Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 80
SlabéVynikající 
Úterý, 26 srpen 2008
Příliv migrantů v souvislosti s připravovanou novinkou – tzv. zelenými kartami, může v budoucnu znamenat pro Českou republiku pořádně horký bezpečnostní problém. To vše v situaci, kdy se Česká policie podle mého názoru nenachází právě v nejlepší kondici. Čeští podnikatelé dostanou svou levnou pracovní sílu, jaké ovoce však tato novinka přinese běžným občanům?

Můžeme se těšit na městské čtvrti, kam nebude bezpečno vcházet ani za dne? Můžeme očekávat nárůst kriminality, import nových zločineckých gangů a jejich etablování na našem území? Nebude náhodou tahle levná pracovní síla jednou zatraceně drahá? A budeme se v naší zemi i za pár let cítit - bezpečně?

Vzpomínám si na svou první zahraniční služební cestu na počátku 90. let. Bylo to Švýcarsko. Překrásná, kulturní země s nádhernými městy a s čarovně krásnou přírodou. Žijí tu úžasní lidé, velmi vzdělaní, vlídní a přátelští. Kolegové policisté, kteří nás tehdy školili, nám věnovali i hodně svého osobního času a tak jsme měli možnost tuhle zemi trochu poznat. Moc rád na to vzpomínám. Zamiloval jsem si to tu. Úchvatný dojem mi tehdy pokazila jen jediná věc.

„Přátelé, musím vás poprosit, abyste v noci neopouštěli svůj hotel a nevydávali se sami na procházku městem“, pravil náš policejní doprovod. „Prosím?“ Nechápali jsme. V hlavním městě takové země? „Neradi o tom mluvíme. Je tu hodně migrantů z Afriky, z Blízkého východu... Tihle lidé se organizují do velkých skupin, jsou ozbrojeni a často mezi sebou válčí. Během noci tak někdy můžete slyšet z některých čtvrtí palbu z automatických zbraní. Není tu bezpečno.“ 

Všichni jsme oněměli překvapením. „Co na to zdejší policie?“ Ptali jsme se. „Tohle přece není situace, se kterou je možné se smířit…“ 

„Víte, do některých čtvrtí klasické policejní hlídky vůbec neposíláme“, vysvětloval nám ochotně náš švýcarský kolega. „Bylo by to příliš riskantní. Pokud si situace vyžádá policejní zásah, obvykle vyjíždí plně vyzbrojená jednotka v síle kolem padesáti mužů. Bohužel, je to důsledek dřívější velmi liberální politiky vůči migrantům. V současné době je již Švýcarsko v těchto otázkách podstatně opatrnější.“ 

Tak tohle bych si býval nikdy nepomyslel. Tehdy jsem byl ale opravdu rád, že něco takového nemusíme řešit u nás doma. Tedy – zatím. Popisovaný rozhovor se odehrál někdy před patnácti lety a dnes musím myslet na to, jestli v blízké budoucnosti Českou republiku nečeká podobně trpká zkušenost, nebo jestli jsme schopni poučit se ze zkušeností svých sousedů.

Příliv pracovní síly pro české podnikatele je jistě silný argument. Musím se však ptát, jaký vztah budou mít tito lidé z Asie či Afriky k naší zemi. Jak se sžijí s naší kulturou, jak se zařadí do naší společnosti? Zdá se mi, že je zcela přehlížen sociální rozměr a dopad této problematiky.

A proč si vlastně někdo myslí, že se tihle lidé budou chtít do naší společnosti zařadit? Zabýval se někdo třeba otázkou, jaký vztah bude mít k naší zemi další generace přistěhovalců, kterým dnes otevíráme brány? A jaký budou mít tihle všichni lidé z dalekých zemí a zcela odlišných kultur respekt k našim hodnotám a k našim zákonům?

Z předchozí mnohaleté zkušenosti u kriminální policie vím, jak je složité pronikat do cizojazyčných zločineckých struktur. Pouhá jazyková bariéra je často nepřekonatelnou překážkou a to nemluvím o dalších významných diferencích. Domnívám se, že na taková rizika nejsou české policejní síly v současné době dostatečně dobře připraveny. Obávám se, že okouzlující úsměv ministra vnitra a ani nové recepce na služebnách či nové policejní uniformy organizovaný zločin nezastaví.

Aby bylo jasno, rozhodně netvrdím a ani si nemyslím, že každý příchozí Asiat či Afričan je či bude zločincem. Necítím žádnou nenávist ani nevraživost vůči cizincům a vytvoření lepšího prostoru pro legální zaměstnávání cizinců vnímám jako věc potřebnou a užitečnou. To, co ale naprosto chybí, jsou právě ty bezpečnostní záruky.
 
Česká republika má možnost vyhnout se chybám, ke kterým došlo v souvislosti s touto problematikou v některých zemích západní Evropy. Zdá se mi ovšem, že ministr vnitra poněkud odbyl své povinnosti a bezpečnostními aspekty se při přípravě návrhu nového zákona dostatečně nezabýval. Alespoň jsem neslyšel nic, co by mé obavy rozptýlilo. Ve skrytu duše doufám, že Ivan Langer jen škodolibě nevaří „horkou kaši“, o které již ví, že ji nebude muset v příštím volebním období sám vyjídat.
 
 
Mgr. Vladimír Zimmel

  Komentáře (3)
RSS komentáře
1. Existuje tajný plán přivést do EU 50 mil
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny website, 23-10-2008 16:15
SECRET PLOT TO LET 50 MILLION AFRICAN WORKERS INTO EU. 
 
Více než padesát milionů afrických dělníků má být pozváno do Evropy podle tajného imigračního plánu s dalekosáhlými následky, napsali dnes v Daily Express.  
 
Tento týden bylo v Mali otevřeno kontroverzní „centrum pracovních příležitostí" financované z kapes daňových poplatníků; je to první krok propagující „volný pohyb lidí mezi Afrikou a EU". 
 
Bruselští ekonomové tvrdí, že Británie a další země EU budou do roku 2050 „potřebovat" 56 milionů emigrantů, aby vyrovnali „demografický úbytek" způsobený nízkou porodností a zvýšeným počtem úmrtím v celé Evropě. 
 
Zpráva evropské statistické agentury Eurostat varuje, že Evropa může do dvou let potřebovat velké množství imigrantů, aby nahradila nedostatek pracovníků, má-li mít naději, že budou peníze na důchodové a zdravotní zabezpečení své rostoucí stárnoucí generace. 
 
 
Praví se v ní: „Země s nízkou úrovní porodnosti budou v nadcházející dekádě potřebovat signifikantní množství imigrantů, chtějí-li si udržet současné množství lidí v produktivním věku." 
 
„Dostatek lidí v produktivním věku je pro ekonomiku a daňové příjmy [státu] vitální." 
 
Zpráva Francoise Castex z MEP požaduje, aby byly imigrantům přiznány za účelem stimulování jejich příchodu všechna legální práva a přístup k sociálním programům. 
 
Paní Castex píše: „Je nezbytné, aby členské státy přistoupily k imigraci s chladnou hlavou. Aby řekly ANO, potřebujeme imigranty... není to nic nového a my to musíme akceptovat." 
 
Návrhy obsahují vytvoření systému „modré karty" podobnému americkému systému zelených karet, které opravňují vlastníka k práci a zajišťují mu sociální práva. 
 
Držitelé modrých karet by se mohli volně pohybovat po Evropské unii a mohli by se usadit v kterékoliv z 27 zemí Unie. 
 
Sir Andrew Green z MigrationWatchUK včera řekl: „Anglie a Holandsko už jsou nejvíce [imigranty] přeplněné státy v Evropě." 
 
„Jak se věci mají teď, v průběhu dalších 25 let musíme pro imigranty postavit sedm měst velikosti Birminghamu, abychom umístili ty, které vláda už očekává." 
 
„A opět přístup EU typu 'jedna velikost pro všechny' přináší absurdní výsledky. Byly by to absurdní návrhy, pokud by se týkaly také Británie." 
 
„Britská vláda musí zajistit, aby tato pracovní povolení [modrých karet] pro Británii neplatila." 
 
„S recesí klepající na dveře to poslední, co potřebujeme, je vyšší počet imigrantů." 
 
A stínový ministr vnitra Dominic Grieve řekl: „Pokud ministři vážně rokují o snahách kontrolovat imigraci, musí dodat jasné ujištění, že [britská] národní politika nebude trpět následkem 'zadních vrátek' z Bruselu." 
 
Nigel Farage, vůdce britské strany Nezávislých nazval tyto plány „urážkou". Řekl: „Čím dříve získá Británie zpátky možnost kontrolovat svou vlastní imigrační politiku, tím lépe." 
 
Návrhy – součást smluv o africko-evropské spolupráci podepsaných minulý rok v prosinci v Portugalsku – rovněž varují před negativním efektem masové imigrace a požadují „lepší integraci afrických imigrantů". 
 
Rovněž požadují soucitný přístup k osmi milionům ilegálních imigrantů už nyní žijících v zemích EU. 
 
Praví se v nich: „S ilegálními imigranty nesmí být jednáno jako se zločinci. Mnozí riskují své životy hledajíce svobodu nebo skromné živobytí v Evropě. Dokud má Evropa vyšší životní standard, než jižní a východní země, bude pro imigranty lákavá – zvlášť pokud v ní bude práce, kterou by vykonávali." 
 
Prohlášení vyzývá Evropskou unii, aby asistovala africkým vládám ve vytváření imigračních informačních center pro lepší řízení pohyblivosti pracovních sil mezi Afrikou a Evropskou unii. 
 
Prvním centrem pro zájemce o práci v Evropě se stalo centrum v Bamako, hlavním městě Mali, otevřeno bylo v pondělí. Brzy se očekává otevření dalších center v západní Africe a později i v severní. 
 
Včera odhalil Daily Express, že ve zjevné kontradikci s imigrační politikou, dostali tisíce imigrantů – jako např. Kanoute Tieny z Mali – peníze, až 5500 liber na osobu, jako platbu z EU, aby se vrátili zpět do Afriky. 
 
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy usiluje o zavedení imigračního plánu v celé EU. Chce tak učinit do konce roku, než Francii vyprší mandát předsednictví EU. 
 
Tenhle orgán (předsednictví EU) implementuje politiku navrženou Evropskou komisí a projednanou Evropským parlamentem. 
 
Francouzský ministr pro imigraci, Brice Hortefeux, reprezentoval na svých postupných cestách západní Afrikou všech 27 států Unie, včetně Británie. Snažil se pomoci s vytvořením strategie. Ty cesty připomínaly větrnou smršť.  
 
Britské Ministerstvo vnitra včera oznámilo, že Británie s plány EU ohledně imigrace nemá nic společného. 
 
[Britský] mluvčí pro pohraniční styk řekl, že tahle iniciativa je zaměřena na propagaci legálních migračních cest v rámci Schengenu v Evropské unii a Británie se k ní nepřipojila. Oblast Schengenu zahrnuje většinu, ale nikoliv všechny státy Unie.  
 
ZDROJ: http://www.dailyexpress.co.uk/posts/view/65628  
 
Fajn. Británie je z toho venku. A co Česká republika?  
 
Tahle poslední věrolomná snaha evropských „elit" zavléci do Evropy 50 milionů černochů nejen že připomíná otrokářství, ale je už zcela nepokrytě a jasně zaměřena na rozleptání posledních zbytků národních států. To, že se vše děje víceméně tajně, nebo alespoň bez pozornosti médií, svědčí o tom, že nemají čisté svědomí a naznačuje zlé postranní úmysly tzv. „elit". To, co Evropa potřebuje, je přesný opak: poslat zpět všechny tzv. imigranty ze zemí Třetího světa, především z Afriky, a motivovat (např. omezením důchodové sociální sítě) vlastní populaci k větší porodnosti. Množí se jen ty národy, kterým stát neposkytuje důchodové zajištění stáří z kapes daňových spolupoplatníků. Toto je jediný funkční recept, jak přinutit lidi, aby měli děti. Musí vědět, že nebudou-li mít potomky, nikdo se o ně ve stáří nepostará. Zpět k rodinným vazbám.  
 
„Elity" samozřejmě dobře vědí, že imigranti z Afriky zde pracovat nikdy nebudou. Přijedou, to ano – a rádi, ale ne proto, aby na nás pracovali (copak jsou otroci?), ale aby těžili z bohatosti Evropy a vysávali její sociální systém. Tisíckrát ověřena zkušenost. Takže je na místě otázečka, co skutečně „elity" svou politikou sledují. Odpověď je nabíledni: chaos. Nepokoje. Nejistotu. Vykořenění. To je přesně to, co chtějí. V takových podmínkách bude vyhlášení jedné celosvětové vlády a následného pořádku působit jako balzám... :(
2. Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 06-09-2008 18:40
Dobrý den, ve Vaší anketě k tématu o bezpečnostním riziku mi chybý třeba odpověd "Představuje bezpečnostní problém jehož řešení není v kompetenci jen bezpečnostních složek , ale celého politického aparátu a široké veřejnosti" 
Jak už jsem se k tomuto tématu vyjádřil na Vašem Novinkovém blogu, policie se může dle mého laického pohledu pouze učit zvyklostem migrujících etnik. Velká část práce musí ale spočívat v informovanosti občanů. Velká část zločinosti cizinců vzniká z neznalosti zdejších zákonů a z neznalosti a strachu z cizinců. Když jsem jeden čas pobýval v jedné exotické cizí kultuře, měl jsem strach o svůj život, dokud jsem nepochopil zvyklosti a mentalitu národa. Pak už je to všechno nějak snažší. Samozřejmě se naskýtá otázka proč my domácí se máme přizpůsobovat příchozím, ale na totu otázku se dá odpovědět jen dost zdlouhavě a jen soudný člověk pozná že nic jiného nám nezbyde. Národnost jako taková bude potlačena křížením s jinými národy a tak typické češství už bude jen a pouze výhradou občanského průkazu. Přeji Vám a všem Vašim čtenářům hezký den. 
Jirka
3. Přidal J. Brazdova, 29-08-2008 14:14
V podstate ve vsem s vami souhlasim. Z vlastni zkusenosti vim, jak ozehava je tato otazka v okolnim svete. Nerada bych, aby se takovy skvost, kterym Praha bezpochyb je, musel potykat s podobnymi problemy. Jednim z mnoha jejich kouzel je velmi nizka kriminalita (minimalne v porovnani s kriminalitou ve vyspelych zemich, jako UK ci USA), bylo by neodpustitelne, kdybychom si i toto plus hloupe zkazili.


Přidat komentář

Vážení návštěvníci – přispěvatelé,

vaše příspěvky a komentáře jsou na mém blogu vítány. Vaše názory mě zajímají, mám ovšem zájem o věcnou a kultivovanou diskuzi. Vážím si přispěvatelů, kteří do diskuze vstupují pod vlastním jménem, a oceňuji konstruktivní argumentaci. Budu velmi rád, když ke svým názorům připojíte i vysvětlení, proč si myslíte to, co ve svých příspěvcích uvádíte.

  • Základním pravidlem pro prezentaci vašich příspěvků je pravidlo slušného chování. Vyhněte se prosím vulgárnímu stylu vyjadřování, urážkám, pomluvám, ponižování atp.
  • Nepřípustné jsou příspěvky propagující rasovou, národnostní, náboženskou či jinou nesnášenlivost a diskriminaci.
  • Není připuštěno vyhrožovat ani zastrašovat násilím, ať již jednotlivci či skupinám lidí.
  • Přispěvatelé musí respektovat soukromí jiných osob – není dovoleno zveřejňovat jejich telefonní čísla, adresy a ani jiné soukromé informace.
  • Diskutér nesmí propagovat nezákonné činnosti či jinak společnosti škodlivé aktivity.
  • Nestojím o žádné šíření spamů, propagaci komerčních aktivit ani reklamu.
  • Nevyhovující či obtěžující příspěvky budou bez dalšího upozornění administrátorem vymazány.
  • Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.
Jméno:*
E-mail:
WWW:
Předmět:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Komentář:*Kód:** Code

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2