Vyhledávač

Anketa

Současná Policie ČR trpí nejvíce :
 
Stotisícové odměny policejních ředitelů jsou :
 

Počítadlo přístupů


Kubiceho zpráva a hádka policejních špiček (PRÁVO, 6.8.2008) Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 106
SlabéVynikající 
Středa, 06 srpen 2008

Když média v srpnu 2007 zveřejnila informace o hádce policejních špiček, nemohl jsem uvěřit tomu, jak přesnými informacemi a v jak krátké době disponovala. Jak jen to ti novináři dělají? Měl jsem to pochybné „štěstí“ být této události přítomen a možná bych některé události lépe popsat ani nedokázal. Celá debata však měla podle mého mínění mnohem hlubší rozměr, než byl tehdy popisován. Nešlo jen o to, že jeden vysoký policejní důstojník měl chuť si cosi vyřídit „hned a fyzicky“ s jiným podobně postaveným důstojníkem.


Proč měl tehdy ředitel ÚOOZ Kubice dojem, že náměstek policejního prezidenta Houba mluví jako Jiří Paroubek? Co ho vlastně tehdy tak rozběsnilo? Ve skutečnosti šlo o to, že náměstek Houba, který kritizoval Kubiceho nestandardní postup při předání oné proslulé „Zprávy“ poslancům do parlamentu a hovořil o negativních důsledcích takového jednání, které poškozuje celou policii, si dovolil o předmětném dokumentu hovořit jako o „Kubiceho zprávě“.

„To není žádná Kubiceho zpráva“, vztekle hřímal Kubice a chvíli jsem si myslel, že to bude on, kdo někomu dá jednu do nosu. „To je Zpráva o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy“, burácel dále a hrnečky s kávou vyskakovaly ze svých podšálků. Skutečně? Upřímně jsem se tomu v duchu podivil. A když jsem měl možnost vyslechnout další prohlášení kolegy Kubiceho v průběhu porady, byl jsem podobně jako většina přítomných šokován a divit jsem se nepřestal doposud. Mé pochybnosti o celé záležitosti se změnily v jistotu. Podle mého názoru se jedná o ryze účelový dokument. Dokument, který je ve skutečnosti opravdu více „Kubiceho zprávou“ než „Zprávou o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy“.


Zamyslím-li se na důvody vypracování „Zprávy“, pak pouhá skutečnost, že Inspekce ministra vnitra prověřuje dva kriminalisty pro podezření z nesprávného vykazování „Cesťáků“ nemůže být dostatečně silným důvodem pro takové jednání. V situaci, kdy jako ředitel útvaru disponujete několika stovkami kvalifikovaných kriminalistů vás ani případná ztráta dvou z nich ve skutečnosti nemůže nijak vážně limitovat při objasňování jakéhokoliv rozpracovaného případu. Tedy pokud vám ve skutečnosti jde o objasnění případu.


Měl-li bych hodnotit „Zprávu“ z odborného hlediska podle jejího obsahu, pak nemohu než konstatovat, že je to skutečně velmi nekvalitní materiál. Pokládám za trapné, když ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu neumí rozlišit rozdíl mezi důkazy a poznatky, nebo dokonce neprověřenými poznatky. Pokládám rovněž za hrubou chybu, jestliže jsou dojmy vydávány za pojmy. Zpráva obsahuje podezření, jež byla rychle prověřitelná a snadno vyvratitelná. Proč takové prověrky nebyly před zpracováním zprávy učiněny? Osobně bych se styděl pod něco takového podepsat, natož jít něco podobného předčítat do Parlamentu.

Své pochybnosti mám i z hlediska přípustnosti postupu, který bývalý kolega Kubice zvolil. Zákon stanoví, že přípravné řízení trestní je neveřejné. Tedy i informace v jeho průběhu soustředěné. Zákon rovněž definuje subjekty, které jsou oprávněny se s takovými informacemi seznamovat. Musím podotknout, že poslanci branně bezpečnostního výboru mezi takovými zákonem vyjmenovanými subjekty nejsou. 


Za zmínku samozřejmě stojí i kriminalistické hledisko. Jestliže zveřejníte informace o podezřelých skutečnostech a podezřelých osobách, tak tím samozřejmě podstatně ztížíte nebo dokonce znemožníte prověřování takových skutečností. Na věci nic nemění, že o těchto skutečnostech měli být původně informováni „jen“ poslanci. Podle mého názoru byl v domácích podmínkách únik informací z takového prostředí a v takové situaci docela dobře předvídatelný. Předvídatelný byl i dopad na další průběh trestního řízení. Nic jiného než fiasko nikdo očekávat nemohl.


Nepochybuji o tom, že se zločin pokouší prorůstat do státní správy a neumím vyloučit, že se tak již někde nestalo. Nevylučuji rovněž, že se některé z osob uvedené ve „Zprávě“ nedopustily trestné činnosti. Avšak popravdě, zdaleka ne všechny osoby zde uvedené mají s vyslovenými podezřeními cokoliv společného. Pokud zde figurují osoby podezřelé ze spáchání zločinu, nakonec nebyly z ničeho usvědčeny. Možná proto, že se do lesa s bubnem na zajíce prostě nechodí. To by mohl a také měl vědět i pan Kubice, kterého média často označují za „elitního detektiva“. 


Mgr. Vladimír Zimmel

 
  Komentáře (1)
RSS komentáře
1. Přidal Čechtický, 07-08-2008 20:15
Díky za velmi dobrou analýzu okolností tzv. "Kubiceho zprávy". Škoda jen, že takovou nikdo nezveřejnil v době, kdy hýbala veřejným míněním. My, co máme bohaté zkušenosti s tresním řízením jsme rychle rozpoznali "úroveň a kvalitu" zprávy, novináři však ještě dlouho nepochopitelně vynášeli "elitního" detektiva Kubiceho do nebes. Jen mi není stále není jasné, zda "Zpráva" byla projevem pouhého Kubiceho amatérismu anebo jeho politické angažovanosti. Já se spíše přikláním k tomu prvnímu.


Přidat komentář

Vážení návštěvníci – přispěvatelé,

vaše příspěvky a komentáře jsou na mém blogu vítány. Vaše názory mě zajímají, mám ovšem zájem o věcnou a kultivovanou diskuzi. Vážím si přispěvatelů, kteří do diskuze vstupují pod vlastním jménem, a oceňuji konstruktivní argumentaci. Budu velmi rád, když ke svým názorům připojíte i vysvětlení, proč si myslíte to, co ve svých příspěvcích uvádíte.

  • Základním pravidlem pro prezentaci vašich příspěvků je pravidlo slušného chování. Vyhněte se prosím vulgárnímu stylu vyjadřování, urážkám, pomluvám, ponižování atp.
  • Nepřípustné jsou příspěvky propagující rasovou, národnostní, náboženskou či jinou nesnášenlivost a diskriminaci.
  • Není připuštěno vyhrožovat ani zastrašovat násilím, ať již jednotlivci či skupinám lidí.
  • Přispěvatelé musí respektovat soukromí jiných osob – není dovoleno zveřejňovat jejich telefonní čísla, adresy a ani jiné soukromé informace.
  • Diskutér nesmí propagovat nezákonné činnosti či jinak společnosti škodlivé aktivity.
  • Nestojím o žádné šíření spamů, propagaci komerčních aktivit ani reklamu.
  • Nevyhovující či obtěžující příspěvky budou bez dalšího upozornění administrátorem vymazány.
  • Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.
Jméno:*
E-mail:
WWW:
Předmět:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Komentář:*Kód:** Code

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2