Vyhledávač

Anketa

Současná Policie ČR trpí nejvíce :
 
Stotisícové odměny policejních ředitelů jsou :
 

Počítadlo přístupů


Zisky zločinců nikdo nehledá. Zvláštní tým končí. (Týden) Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 3
SlabéVynikající 
Pondělí, 04 únor 2008

Když před rokem policejní vedení rozprášilo po dvouleté existenci Finanční policii, experti jen nechápavě kroutili hlavou. Po dvanácti měsících chybný krok ilustrují i statistiky. Zatímco předloni detektivové odčerpali zločincům bezmála miliardu a půl, v loňském roce dokázala policie zabavit ani ne polovinu - 712 milionů korun.

Ministr vnitra Ivan Langer, jenž zrušení specializovaného útvaru posvětil, sliboval: zločinecké majetky budeme zabavovat jinak, lépe, finanční vyšetřovatelé budou pracovat u každé krajské policejní správy. "Neexistuje pádný důvod, proč by finanční vyšetřovatelé měli být přidělováni do ostatních útvarů," píše v dosud utajované hodnotící zprávě Derek McLoughlin, britský policejní expert, který školil české finanční vyšetřovatele. "Výsledek reorganizace je dysfunkční a způsobil relativně velký chaos a deziluzi," stojí v dokumentu, který má server TÝDEN.CZ k dispozici.

Jeden příklad za všechny: u středočeské policie sice papírově vznikl sedmičlenný tým finančních vyšetřovatelů, ve skutečnosti jej ale tvoří pouze dva policisté, kteří nadto nikdy předtím ulité majetky zločinců nehledali. "Bohužel k nám nikdo ze specialistů nepřišel," přiznává Martin Voráček ze středočeské správy. A úspěchy regionálních vyšetřovatelů? Středočeský "tým" zabavil nemovitosti za jedenáct milionů korun, počítače za pětadvacet tisíc. A taky jízdní kola za 3,8 milionu a sjezdové lyže za 1,8 milionu korun. Víc nic.


Pro srovnání: ve Středočeském kraji pachatelé trestných činů způsobili škody za 3,6 miliardy korun.

Imunní majetky

Miliony v krabici

Při zatčení bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby zajistila policie třicet milionů korun. Detektivové se domnívali, že pocházejí z čachrů při veřejných zakázkách. Srba se hájil, že našel milion dolarů v krabici od bot, kterou mu zanechal jeho otec. Vrchní soud nařídil peníze Srbovi vrátit.

Praní po česku

Podnikatel Vladimír Janko byl v USA obviněn z vykořisťování ilegálních pracovníků. Včas však z Ameriky zmizel a za získané peníze začal skupovat nemovitosti v Česku. Když se o Janka začala zajímat tuzemská policie, stihl většinu majetku převést.

Pracovitý policista

Za čtyři roky rozšířil řadový příslušník cizinecké policie Radek Kocáb svůj osobní majetek o třináct milionů korun. Přestože byl podezřelý z korupce, nepodařilo se prokázat, že peníze pocházejí z trestné činnosti. Úřady mu proto majetek nezabavily.

 

Konec finančních vyšetřovatelů má další dějství. Policejní šéfové v minulých dnech oznámili detektivům z odboru Výnosy u protikorupční služby, že rozpráší i jejich tým - poslední jednotku, která zůstala po zrušené Finanční policii. Odliv zhrzených specialistů tak pokračuje. Ze třiceti absolventů zahraničních stáží se v současnosti věnují pátrání po prádelnách špinavých peněz už jen čtyři. A například architekt Finanční policie a její šéf Vladimír Zimmel zažil personální sešup podobný jízdě na horské dráze. Zpočátku loňského roku zastával post náměstka celorepublikové kriminální policie. Po několika měsících ale nadřízení jeho místo zrušili a z experta na boj s finanční kriminalitou se stal řadový referent.

V mezidobí dorazila do Prahy nová směrnice Rady Evropy, která definitivně zpochybnila novou strategii policejních bossů. "Povinností každého členského státu je určit nebo zřídit úřad pro vyhledávání majetku z trestné činnosti," píše se v dokumentu schváleném před dvěma měsíci.

Policejní šéfové se přesto nenechávají znervóznit. "Případy a personál zrušené Finanční policie přešel pod korupční službu. Tento útvar také bude nařízení Rady Evropy plnit," tvrdí náměstek policejního prezidenta Jiří Houba. A v klidu zůstává i ministr Langer: "Jsem bytostně přesvědčen, že fungování expertů na finanční kriminalitu v krajích je krok správným směrem. Dejme tomu čas a ukáže se to."

Mnoho času ale nemá. Evropští úředníci chtějí práci centrálního útvaru na zabavování zločineckých zisků zkontrolovat už na konci letošního roku.

Autor: Martin Samek | Radek Kedroň