Vyhledávač

Anketa

Současná Policie ČR trpí nejvíce :
 
Stotisícové odměny policejních ředitelů jsou :
 

Počítadlo přístupů


Zkonfiskovat nelegální majetek? Kdepak! Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 7
SlabéVynikající 
Úterý, 28 listopad 2006

Žije mezi námi spousta lidí, kteří se ke svému majetku dostali jinak než legálním způsobem. Nic nezdědili ani nevyhráli, natožpak aby vydělali prací. Jak tedy mohli zbohatnout?

Reklama


Třeba zločinem. Nebo je možná obdarovali mimozemšťané. V policejní hantýrce se tomu začalo říkat UFO zisky. Odhadují se na stovky miliard, ale státní úřady jen němě přihlížejí. Schází totiž politická vůle něco s tím udělat. Současné zákony zkrátka neumožňují na špinavé peníze sáhnout.

"Můžete tedy být člověkem, který má na svých osobních účtech stamilióny, které jste legálně nikdy nemohli získat. Přesto nemusíte nikomu nic vysvětlovat, a ani vám nic nehrozí," vysvětlil šéf finanční policie Vladimír Zimmel.

Tak například bývalému generálnímu sekretáři ministerstva zahraničí Karlu Srbovi, odsouzenému za přípravu vraždy, vrátily úřady milióny, jejichž původ je více než podezřelý. Nebo: Příslušník karlovarské cizinecké policie Radek Kocáb stačil během čtyřleté služby svůj osobní majetek rozhojnit o třináct miliónů korun. Pravda, byl podezřelý z korupce, ale což - takových je!

Čemu že za takovou blahosklonnost vděčí? Benevolentním českým zákonům. V Irsku, ve Velké Británii či Belgii by jim státní úřady podezřelé jmění dávno zabavily. Ale u nás to nejde.
Zdejší soudy totiž smějí zkonfiskovat majetek jen v případě, že podezřelému jeho nelegální původ prokážou. Jinými slovy, že ho dotyčný získal v souvislosti s trestným činem, za který byl odsouzen.

Jenže v kauze Srby, Kocába (a spousty jiných) se to nepodařilo. Vyšetřovatelé sice měli řadu indicií, že k oněm miliónům ukrytým do krabic od bot přišli korupcí, avšak k odsouzení chyběly dostatečně pádné důkazy.

Avšak těch slabin je víc: Trestné činy, díky nimž podezřelí zbohatli, sice není problém prokázat, ale staly se dávno, a jsou už promlčeny. A tak se vyšetřovatelé dostávají do úzkých i v takových případech, kdy všechno nasvědčuje tomu, že původní zločin byl spáchán v zahraničí.

Všechny podobné případy končí stejně: České soudy nemají právo evidentně nelegální majetek zbohatlíkům zabavit.

Taková je tedy česká realita. Ale jak to dělají jinde?

Ve vyspělých západních zemích už způsob, jak se s nelegálními zisky vypořádat, našli. Například v Belgii využívají autonomní trestný čin praní špinavých peněz, který zahrnuje několik protiprávních jednání vedoucích k legalizaci černých peněz.

Ale hlavně: Vyšetřovatelé tam trestný čin, jehož prostřednictvím podezřelí neúměrný majetek získali, dokazovat nepotřebují. Dokazuje se tam pouze skutečnost, že majetek má nelegální základ. Takový závěr se vyvozuje z podezřelého chování osoby, která není schopna podat věrohodné vysvětlení, jak k majetku přišla. Stejná úprava platí například i v Irsku a Velké Británii.

Pokud v uvedených zemích nejsou zbohatlíci schopni vysvětlit, jak k majetku přišli, mohou jim tamější úřady majetek v klidu zabavit. Mírnější alternativou pak může být alespoň právo zbohatlíkům nařídit, aby ony podezřelé zisky zdanili. (Zdroj: HN)

Autor: Petr Fík