Vyhledávač

Anketa

Současná Policie ČR trpí nejvíce :
 
Stotisícové odměny policejních ředitelů jsou :
 

Počítadlo přístupů


Ozvěny dne 31. prosince 2006 (iŽurnál) Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 2
SlabéVynikající 
Neděle, 31 prosinec 2006

K 1. lednu končí finanční policie

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
K prvnímu dni nového roku končí jeden z nejlepších policejních útvarů, který se specializoval na boj proti praní špinavých peněz a daňovou kriminalitu. Podle šéfa takzvané finanční policie Vladimíra Zimmela, řada jeho podřízených odejde ze služby, protože dá přednost lukrativním nabídkám ze soukromé sféry. Další informace má Pavel Otto.

Pavel OTTO:
Že finanční policie patřila mezi nejvytíženější a zároveň nejefektivnější jednotky, dokládají statistiky ministerstva vnitra. Za dva a půl roku zpracovala rovnou tisícovku spisů a obvinila na šest stovek osob. Státu se rozhodně vyplatila. Její detektivové zajistili majetek a výnosy z trestné činnosti za plné čtyři miliardy a tři sta milionů korun. A proč tedy tento elitní útvar končí? Byl prý příliš odtržený od práce jiných jednotek. Ministr vnitra Ivan Langer vysvětluje, čeho chce dosáhnout.

Ivan LANGER, ministr vnitra /ODS/:
Aby to lépe fungovalo a aby se vytvářely týmy od prvopočátku, které spolu spolupracují, tedy aby například daňová kriminalita se vyšetřovala tam, kde vzniká, tedy zejména v jednotlivých krajích.

Pavel OTTO:
V rámci reorganizace přijdou příslušníci útvaru k protikorupční policii a právě i do krajů. Ředitel finanční policie Vladimír Zimmel říká, že mnohé jeho podřízené se snažily už dříve získat banky a advokátní kanceláře.

Vladimír ZIMMEL, ředitel finanční policie:
Jsou to lidé velmi pečlivě vybraní, velmi vysoce kvalifikovaní, a také lidé, kteří mají vysoké osobností kvality. Jsou přitahováni do civilního sektoru, který často může nabídnout lepší podmínky těmto lidem, než je tomu u policie.

Pavel OTTO:
Proti zrušení útvaru je i specializovaný odbor ministerstva financí, s nímž detektivové odhalovali závažné kauzy, a také nelegální zdroje, které slouží teroristům.


Eva Ziliziová