Vyhledávač

Anketa

Současná Policie ČR trpí nejvíce :
 
Stotisícové odměny policejních ředitelů jsou :
 

Počítadlo přístupů


Česká vláda podceňuje boj proti praní špinavých peněz (Hospodářské noviny) Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 2
SlabéVynikající 
Středa, 14 březen 2007
Policie ztratila tempo při zabavování zločineckých peněz a majetků. Zatímco loni zabavila bezmála miliardu a půl, za první dva měsíce letošního roku to nebylo ani procento. Důvod? Po dvouleté existenci byla rozprášena finanční policie, která se na zabavování zločineckých výnosů specializovala. Resort si musí znovu vychovávat nové experty, tentokrát v regionech.

Srovnávat srovnatelné
Detektivové finanční policie loni podle oficiálních statistik zajistili majetek a peníze v hodnotě 1,449 miliardy korun. Nelegální výnosy buď vyhledali při vyšetřování vlastních kauz, anebo pomáhali při konfiskování v případech ostatních policejních útvarů.

Když se HN zajímaly, kolik zločineckých peněz zabavili vyšetřovatelé letos, centrální policejní statistika hlásila nulu.

Až při cílených otázkách na jednotlivé útvary se ukázalo, že policie od odčerpáváním zisků z trestné činnosti zcela neupustila: protikorupční jednotka zatím zabavila 13,8 milionu korun, protidrogová centrála zadržela dosud nevyčíslenou hotovost při jedné operaci, protimafiánský útvar nezajistil nic. I tak ale jde pouze o jediné procento sumy, kterou se podařilo zločincům zabavit loni.

"Je to důsledek zrušení finanční policie," tvrdí bývalý ministr vnitra za ČSSD František Bublan, který rozpuštění útvaru kritizoval už dřív.

Současného ministra Ivana Langera (ODS), který zrušení finanční policie inicioval, ale nepříznivá čísla nechávají v klidu. "Vyjádřím se, až budou konkrétní srovnatelná čísla za delší časové období a bude se srovnávat srovnatelné. Nelze srovnávat po dvou měsících," reaguje Langer. Je sice možné, že policie propad do konce roku ještě stáhne, zmiňované statistiky ale minimálně naznačují, že policejní reforma neprobíhá zcela hladce.

Česká cesta
Třebaže EU doporučuje, aby se praním špinavých peněz v každém státě zabývala jedna centrální jednotka, vnitro v čele s Langerem zvolilo českou cestu: centrální jednotku - finanční policii - zrušilo a rozhodlo postavit v každé krajské policejní správě nové pracoviště, které se bude dohledáváním zločineckých zisků zabývat ve svém regionu. Další minitýmy mají vzniknout při celostátních útvarech.

"Rozptýlení finančních vyšetřovatelů jde proti mezinárodním trendům a znamená riziko ztráty vysoce kvalifikovaných odborníků," varoval před tímto krokem Derek McLoughlin, britský policejní expert, který školil české finanční vyšetřovatele.

Jeho slova se podle neoficiálních informací už naplňují - část specialistů, kteří prošli zahraničními stážemi a kteří u finanční policie výnosy konfiskovali, se už rozhodla pro odchod do civilu. Policie si proto nyní musí školit zcela nové experty, kteří budou pracovat u krajských policejních správ. "Propad zajištěných majetků je způsoben tím, že není dostatek policistů na místa v nových pracovištích nebo jsou obsazována nováčky či policisty, kteří se zajišťováním výnosů nepřišli do kontaktu," odpovídá na dotazy HN náměstek ředitele kriminální policie Vladimír Zimmel, který dříve finanční policii šéfoval.

Všechna mezinárodní doporučení přitom zdůrazňují, že účinný boj se zločinem začíná právě zabavováním jeho výnosů. "Zločin se nesmí vyplatit," hlásá základní poučka, kterou se ve členských zemí snaží prosadit Evropská unie.

Příklady majetku zabaveného policií
Policie zabavila dvě vily uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře, peníze na jeho účtech ale zmrazit nestačila.
V kauze úplatkářství v ČKA policie zajistila 420 milionů na účtech společnosti Cetus, kterou agentura za podezřelých okolností prodala.
Inspekce při vyšetřování korupce příslušníka cizinecké policie Radka Kocába zabavila v jeho domě krabici se čtyřmi miliony korun.
Při pátrání po evropských penězích, které ministerstvo pro místní rozvoj spravovalo v několika fondech, zajistili policisté 140 milionů na účtech Regionálních fondů, které pochybným způsobem přešly ze státních do soukromých rukou.

Autor: Radek Kedroň