Vyhledávač

Anketa

Současná Policie ČR trpí nejvíce :
 
Stotisícové odměny policejních ředitelů jsou :
 

Počítadlo přístupů


Zločinci musí přijít o vily a auta (Hospodářské noviny) Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 2
SlabéVynikající 
Středa, 23 leden 2008

Policie: Zločinci musí přijít o vily a auta

Česká police chce vzít zločincům jejich vily, luxusní auta a miliony v bankách. Navrhuje, aby jí politici dali víc pravomocí zabavit majetek vydělaný velkými podvody, paděláním nebo peněžními machinacemi. Museli by sami prokázat původ svého majetku, jinak by o něj mohli přijít nebo jej přinejmenším zdanit.

Praha, 23. 1. 2008
Vyplývá to z analýzy, která doporučuje, jak by mělo Česko v příštích letech účinně bojovat s organizovaným zločinem. Dnes ji nese do vlády ministr vnitra Ivan Langer.

Pokud ji kabinet schválí, ministři tím dostanou za úkol připravit do dvou let změny.

Úřady v současnosti mají s odčerpáváním " špinavého" majetku problémy. Zjednodušeně: pokud nedokážou, že pochází ze zločinu, nemohou ho zabavit.

Majetek vzít. Nebo zdanit

Těžko najít lepší příklad: v honosném domě Karla Srby, ministerského úředníka s tabulkovým platem, detektivové zabavili přes třicet milionů.

Srba je dostává zpět - policie totiž neprokázala, že je získal nelegálně.

" Dnes můžete mít stamiliony, které jste legálně nikdy získat nemohl, přesto policii nemusíte nic vysvětlovat a nic vám nehrozí," potvrzuje náměstek ředitele kriminální policie Vladimír Zimmel.

Policisté proto navrhují, aby si Česko vzalo příklad v zahraničí. Například v Británii, Irsku nebo Belgii nemusejí detektivové dokazovat, že podezřelé domy, jachty a miliony v trezorech pocházejí z nějakého trestného činu.

Takže právě Karel Srba, odsouzený za přípravu vraždy, by musel doložit původ svých milionů uložených v krabici od bot. Srbova verze? Dostal je od otce.

" To víte, jestli je to pravda, nebo ne, to se můžeme dohadovat. Ale je na orgánech trestního řízení, aby to vyvrátily," říkal před dvěma lety Srbův advokát Miroslav Kříženecký.

Langerova koncepce, kterou mají HN k dispozici, prosazuje i vznik speciálních týmů složených z policistů, celníků a finančních úředníků. Týmy by už při vyšetřování pátraly po tom, kam podezřelý peníze ze zločinu přeléval.

" Měla by být zajištěna výměna informací o podezřelých obchodech, transakcích," uvádí ministerská analýza.

Chudý boss kuplířů

Vládní politici se přitom stavějí k podobným plánům spíše zdrženlivě. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila by mohlo jít o prolomení presumpce neviny.

Pokud by se tedy zákony měnily, je pravděpodobné, že ne tak radikálně, jak by chtěla policie. Například majetek odsouzeného člověka by nebylo možné zabavit, i když je jasné, že si na něj nemohl vydělat. Ale finanční úřad by alespoň spočítal jeho oficiální příjmy z práce, darů a dědictví - a z rozdílu by mu zpětně spočítal daň.

Před lety takhle policisté například zabavili majetek šéfa kuplířů. Sesbírali důkazy, že není na mizině, jak se snažil přesvědčit úřady.

Ostatně příklad ze sousedního Slovenska dokládá, že se podobné zákony nerodí snadno. Před dvěma lety podobný zákon platil také, ovšem pozastavil ho Ústavní soud. Na jeho verdikt se čeká dodnes.

Policisté odhadují, že v Česku mají zločinci majetek za stovky milionů. Předloni se podařilo zabavit 1,5 miliardy. Loni ale dal ministr Langer zrušit finanční policii, což byla i podle expertů chyba - právě její detektivové uměli nelegální výnosy nejlépe potírat.

" Výsledky za loňský rok se teprve počítají. Oznámíme je příští týden," říká mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.


"Nepostižitelné" zisky ze zločinu v Česku

Zabavit majetek? Jen za trestný čin

Úřady dnes mohou zabavit majetek, jen pokud dokáží, že pochází z konkrétního trestného činu. Pokud nesesbírají dost důkazů, nemohou dělat nic - i když je jasné, že si podezřelý člověk nemohl legálně tolik vydělat.

Jak to funguje v Británii nebo Irsku

Pokud soud nepotvrdí, že " špinavý" majetek pochází ze zločinu, důkladně ho alespoň prověří finanční úřad. A pokud zjistí, že je vyšší, než kolik majitel oficiálně vydělal, zdědil nebo dostal, vyměří mu zpětně daň.

Výsledky českých policistů

V roce 2006 zabavili čeští policisté majetek za 1,5 miliardy. Výsledky za loňský rok oznámí příští týden.

 


Karel Srba, někdejší úředník ministerstva zahraničí, sedí u soudu, který ho poslal do vězení za přípravu vraždy novinářky. Policisté ovšem nedokázali, že desítky milionů v hotovosti, které našli v jeho domě, pocházejí ze zločinu. A proto mu je museli vrátit.

Autor/ři: Vojtěch Blažek