Vyhledávač

Anketa

Současná Policie ČR trpí nejvíce :
 
Stotisícové odměny policejních ředitelů jsou :
 

Počítadlo přístupů


Zaprvé: zašantročit peníze (Týdeník EURO 11/2008 ) Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 87
SlabéVynikající 
Pondělí, 10 březen 2008
Úředníci Magistrátu hl.m. Prahy by ve své současné situaci existenci centrálního registru účtů nepochybně přivítali, naděje na záchranu odcizených padesáti milionů korun by byla podstatně větší. Podobných či obdobných případů však kriminalistická praxe zná stovky.

Žijeme v moderní době a v moderním světě, kde peníze jsou významným určujícím fenoménem. Je smutnou pravdou, že jedním z nejjednodušších a nejlevnějších způsobů, jak k penězům přijít, je cesta zločinu. Bohužel. Je také neoddiskutovatelným faktem, že jedním z nejefektivnějších způsobů, jak zločinu čelit, je eliminace zločineckých výnosů, tedy jejich vyhledání, jejich zajištění a následná konfiskace. Důležitou roli zde přitom hraje nejen schopnost policie „špinavé peníze“ vyhledat a zajistit, ale především rychlost, s jakou je schopna to provést. Rychlost je ovšem v podmínkách České republiky poměrně velký problém. V případě, že státní zástupce v přípravném řízení trestním prolomí ono bankovní tajemství, čeká policisty zpravidla časově náročná a často někdy i zbytečná komunikace s téměř čtyřmi desítkami finančních institucí. Než policisté dohledají účty podezřelého v konkrétní bance, bývá často pozdě.To, co je smyslem této činnosti, tedy nalezení a zajištění „špinavých peněz“ bývá nenávratně ztraceno. Jak se říká „Prachy jsou v prachu“.

Kriminalistická praxe potvrzuje, že obvyklou první aktivitou pachatele trestného činu v situaci kdy zjistí, že byl odhalen a policisté po něm „jdou“, není útěk nebo snaha ovlivnit svědky trestného činu, ale snaha zašantročit peníze nebo jiný majetek, který trestným činem získal. Problémem ovšem nebývá jen vyhledávání výnosů z trestné činnosti ale i finančních prostředků ke spáchání trestného činu určených. Může jít o peníze určené na nákup drog, zbraní nebo „bílého masa“, může jít o odměnu převaděči nebo nájemnému vrahovi apod.Významnou rizikovou oblastí je pak problematika financování terorismu. Možnosti české policie vyhledat takové peníze před jejich užitím v rámci zločinu jsou v současné době mizivé.

Řešení není třeba hledat v žádném zvyšování pravomocí policie ani ve zrušení bankovního tajemství. Obejdeme se i bez superagentů, vrtulníků či špionážních satelitů. Řešením by ovšem mohl a snad i měl být nástroj umožňující rychle a z jediného místa získat potřebné informace o účtu podezřelé osoby – říkejme mu Centrální registr účtů (dále jen CRÚ). Oč vlastně jde?

Centrálním registrem účtů je míněna databáze, která sdružuje čísla všech účtů vedených u finančních institucí (např. bank) podle jednotlivých majitelů. Na základě oprávněného dotazu se vytváří výpis čísel účtů k dané zájmové osobě, nebo naopak k danému číslu účtu výpis osob s dispozičním oprávněním. CRÚ je často v naší zemi mylně považován za možný nástroj policejní represe a je spojován s rizikem bezprecedentního zásahu do nejpřísnějšího soukromí osob. Ve skutečnosti je však opak pravdou.

Současná praxe prolamování bankovního tajemství v České republice je podstatně méně šetrná k ochraně osobních údajů těch osob, jež jsou předmětem zájmu orgánů činných v trestním řízení, než by tomu bylo při existenci a možnosti využívání CRÚ. Jde o to, že v těch případech, kdy jsou ze zákonných důvodů požadovány informace, které jsou předmětem bankovního tajemství, je nutno často oslovit několik desítek bankovních institucí. Nastane tak situace, že v každé z těch několika desítek bankovních institucí se s takovým dotazem seznámí řada „oprávněných“ osob. Při znásobení počtu bankovních institucí počtem oprávněných osob, jež se s takovým dotazem seznámí, stojíme nakonec před faktem, že o skutečnosti, že konkrétní osoba je předmětem zájmu orgánů činných v trestním řízení se dozví i více než sto osob. Tyto situace jsou spojeny s obrovským rizikem úniku informací a v některých případech i s poškozením dobrého jména zájmových osob. Být podezřelý ze spáchání trestného činu totiž ještě zdaleka neznamená být vinen. Takový systém je také neuvěřitelně administrativně náročný, drahý, pomalý a málo efektivní. Výsledkem takových rozsáhlých zjišťování je přitom někdy jen informace, že zájmový subjekt nemá účet žádný, nebo účet má ale stihl z něj „odsát“ všechny peníze.

CRÚ je nástrojem s širokou škálou užitečného využití i pro nepolicejní subjekty.Ve Francii, kolébce evropské demokracie, byl CRÚ (FICOBA) zřízen nikoli pro potřeby policie či dalších orgánů činných v trestním řízení, nýbrž pro účely využití daňové správy. Druhým nejčastějším subjektem, jež využívá CRÚ ve Francii, jsou pak samy bankovní instituce. Dotazy policejních subjektů do tohoto systému ve skutečnosti představují významně méně, než 1 % z celkového počtu uskutečněných dotazů všech oprávněných subjektů.

Případný vznik CRÚ v ČR není spojen s žádným požadavkem na zvýšení pravomocí orgánů policie spojených s možností průlomu do bankovního tajemství.Tak jako doposud je v trestním řízení pravomoc k průlomu do bankovního tajemství ponechána státnímu zástupci, a po podání obžaloby nebo návrhu na potrestání předsedovi senátu.

Případný dotaz do CRÚ umožní při splnění zákonných podmínek oprávněnému subjektu rychle a na jediném místě zjistit, zda zájmová osoba vlastní účet a v které konkrétní finanční instituci, případně zjistit, kdo je majitelem či disponentem konkrétního účtu. Následně pak umožní bez zbytečného prodlení přímo kontaktovat konkrétní finanční instituci a dohledat další potřebné informace a provést navazující opatření ve smyslu trestního řádu.

Zavedením CRÚ v ČR by bylo nesporně vhodným nástrojem využitelným v boji proti praní špinavých peněz a rovněž nástrojem při vyhledávání a zajišťování peněžních prostředků – výnosů z trestné činnosti, či peněžních prostředků které jsou určeny ke spáchání trestné činnosti nebo při spáchání takové trestné činnosti byly užity. Vytvoření CRU by také přispělo ke zkvalitnění poskytování právní pomoci v rámci mezinárodní spolupráce v trestních věcech, kterou by podstatně urychlilo a tím i zlepšilo prestiž ČR v zahraničí. CRÚ by byl rovněž velmi potřebným nástrojem v boji proti financování terorismu a jeho využívání policejními a zpravodajskými službami v této oblasti by napomohlo posílení vnitřní i vnější bezpečnosti České republiky. Prostřednictvím informací získaných v CRÚ by bylo umožněno orgánům správy daně zkvalitnit výběr daní a poplatků, a přispělo by ke zprůhlednění podnikatelského prostředí a zviditelnění šedých zdrojů ekonomiky.

Existence CRÚ přináší výhody i pro samotný bankovní sektor v oblasti ochrany zneužívání bankovního systému ke kriminálním aktivitám. V oblasti bankovních služeb umožní CRÚ bankovním institucím chránit se před případnými kriminálními aktivitami pachatelů při zakládání několika účtů a z nich čerpání schválených kontokorentů, příp. jiných derivátů. Takto banky, z hlediska páchání takové trestné činnosti, mnohdy přicházejí o vysoké sumy a vzhledem k nepropojenosti mezibankovního systému – společné databáze k účtům, se téměř každý klient stává pro bankovní instituci potenciálním rizikem, jehož určitost a pravděpodobnost lze stanovit pouze odhadem. Dotazem bankovní instituce do takového CRÚ umožní bankovní instituci si vytvořit detailnější pohled na klienta a riziko k poskytnutí kontokorentu, příp. jiného finančního derivátu.

Ochrana informací vedených v CRÚ by samozřejmě měla být zajištěna přesně stanoveným režimem. Údaje v tomto registru vedené by spadaly do práva na ochranu osobních údajů. Jejich zneužití by tedy bylo trestné.  Komentáře (2)
RSS komentáře
1. Zirk - odpověď na dotaz.
Přidal Vladimír Zimmel website, 08-09-2008 19:00
K první části Vaší otázky - nic o tom nevím, proto se k tomuto tématu neumím a nemohu vyjádřit. Pokud jde o účast ředitele Národní protidrogové centrály plk. Komorouse ve Vámi zmíněné organizaci, neznám přesně ani její charakter ani obsah činnosti. Netroufám si tedy hodnotit vhodnost či nevhodnost členství v takové organizaci pro vysoce postaveného policejního důstojníka. Osobně ovšem preferuji jiné koníčky.. :)
2. Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 26-08-2008 22:07
;) Vážený pane,  
 
Zimmel, jaký je váš názor na finanční zdroje například Svobodných zednářů a co říkáte účasti šéfa protidrogové centrály Komorouse v odnoži zednářské lože spolu s poslancem Vidímem a dalšími?


Přidat komentář

Vážení návštěvníci – přispěvatelé,

vaše příspěvky a komentáře jsou na mém blogu vítány. Vaše názory mě zajímají, mám ovšem zájem o věcnou a kultivovanou diskuzi. Vážím si přispěvatelů, kteří do diskuze vstupují pod vlastním jménem, a oceňuji konstruktivní argumentaci. Budu velmi rád, když ke svým názorům připojíte i vysvětlení, proč si myslíte to, co ve svých příspěvcích uvádíte.

  • Základním pravidlem pro prezentaci vašich příspěvků je pravidlo slušného chování. Vyhněte se prosím vulgárnímu stylu vyjadřování, urážkám, pomluvám, ponižování atp.
  • Nepřípustné jsou příspěvky propagující rasovou, národnostní, náboženskou či jinou nesnášenlivost a diskriminaci.
  • Není připuštěno vyhrožovat ani zastrašovat násilím, ať již jednotlivci či skupinám lidí.
  • Přispěvatelé musí respektovat soukromí jiných osob – není dovoleno zveřejňovat jejich telefonní čísla, adresy a ani jiné soukromé informace.
  • Diskutér nesmí propagovat nezákonné činnosti či jinak společnosti škodlivé aktivity.
  • Nestojím o žádné šíření spamů, propagaci komerčních aktivit ani reklamu.
  • Nevyhovující či obtěžující příspěvky budou bez dalšího upozornění administrátorem vymazány.
  • Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.
Jméno:*
E-mail:
WWW:
Předmět:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Komentář:*Kód:** Code

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2