Vyhledávač

Anketa

Současná Policie ČR trpí nejvíce :
 
Stotisícové odměny policejních ředitelů jsou :
 

Počítadlo přístupů


V policii rozkvetlo papalášství (PRÁVO, 16.2.2012) Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 9
SlabéVynikající 
Úterý, 21 únor 2012

Informace o mnohasettisícových odměnách policejních funkcionářů v posledních letech navzdory uplatňování drakonických úspor vyvolávají dojem, že tito lidé museli plnit úkoly mezigalaktického významu někde v hlubokém vesmíru.

Koho by nepotěšilo, když nadřízený ocení jeho práci. Není třeba mít žádných námitek proti mimořádným oceněním za příkladné plnění služebních úkolů bez ohledu na skutečnost, zda odměňovaným je řadový policista nebo služební funkcionář. Výše odměn by ovšem měla být uměřená významu plněných úkolů a také finančním možnostem resortu.

Po Langerově „generačním odšpuntování“ už v české policii možná nepracuje tolik lidí, kteří pamatují dobu, kdy se všem policistům plošně nesnižoval plat a kdy na služebnách z kohoutků ještě tekla teplá voda.  Bylo to v těch dobách, kdy česká policie ještě neprožívala takovou finanční bídu a utrpení, ve které se nachází dnes. V těchto lepších časech se mimořádná odměna ředitele policejního útvaru dosahujícího nadprůměrných výsledků pohybovala někde mezi patnácti až dvaceti tisíci korun.

Vágní zdůvodňování přemrštěných odměn současného policejního managementu bohužel nenapovídá, které konkrétní činy či úkoly byly předmětem onoho příkladného plnění. Je přitom zvláštní, že ačkoliv práce policejních ředitelů je vždy příkladná, výsledky jimi řízených útvaru jsou obvykle jen průměrné nebo v některých případech dokonce neuspokojivé.

Zajímavý pohled na „příkladnou“ práci se nabízí například při posuzování činnosti Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který se v posledním období proslavil největším debaklem ve své historii v souvislosti s kauzou údajného vydírání a útisku ze strany zaměstnanců společnosti ČEZ, kteří vyhledávali černé odběratele elektřiny. Z pravomocného rozhodnutí soudu v příslušné věci vyplývá, že k žádnému trestnému činu nedošlo.

Zatímco předchozí ředitel ÚOOZ Jan Kubice se proslavil svou zprávou o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy, která vedla „jen“ k očernění několika desítek osob, aniž padlo jediné obvinění, natož odsuzující rozsudek za jakýkoliv trestný čin, v případě kauzy ČEZ byl Kubiceho „odkaz“ překonán a ze spáchání trestného činu bylo obviněno na tři desítky osob.

Po dobu několika let tak bylo vystaveno útrapám trestního řízení třicet bezúhonných občanů. Případ přitom po celou dobu významně zatěžoval kapacity útvaru, které tak objektivně jen stěží mohly být využity k účelu, ke kterému slouží – tedy k vyhledávání a objasňování případů organizovaného zločinu a zjišťování jejich pachatelů. A proč se vlastně nikdo neptá, kolik tohle všechno stálo? Nepochybně hodně a přitom je jasné, že to byly vyhozené peníze.

V souvislosti s udělováním mnohasettisícových kázeňských odměn řediteli ÚOOZ pak musí mít veřejnost nezbytně pocit, že ředitel za výsledky svého útvaru v oblasti trestního řízení nenese žádnou odpovědnost a odměňován je pouze za příkladné objednávání toaletního papíru, zajištění vysekání trávníku a související činnosti.

ÚOOZ přitom zřejmě není jediným útvarem, kde jsou přehlíženy důležité aspekty výkonu policejních činností při stanovování odměn jejich vedení. Chybí-li těm, kdo odměny policejním ředitelům nadělují dostatek objektivity, neměla by jim napříště chybět alespoň špetka soudnosti.
  Komentáře (1)
RSS komentáře
1. Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 24-02-2012 21:21
Velmi trefně napsané. Díky. Škoda jen, že lidé jsou už k takovým zprávám apatičtí a lhostejní a současní vládní politiky tento problém nezajímá anebo jim takový stav policie vyhovuje.


Přidat komentář

Vážení návštěvníci – přispěvatelé,

vaše příspěvky a komentáře jsou na mém blogu vítány. Vaše názory mě zajímají, mám ovšem zájem o věcnou a kultivovanou diskuzi. Vážím si přispěvatelů, kteří do diskuze vstupují pod vlastním jménem, a oceňuji konstruktivní argumentaci. Budu velmi rád, když ke svým názorům připojíte i vysvětlení, proč si myslíte to, co ve svých příspěvcích uvádíte.

  • Základním pravidlem pro prezentaci vašich příspěvků je pravidlo slušného chování. Vyhněte se prosím vulgárnímu stylu vyjadřování, urážkám, pomluvám, ponižování atp.
  • Nepřípustné jsou příspěvky propagující rasovou, národnostní, náboženskou či jinou nesnášenlivost a diskriminaci.
  • Není připuštěno vyhrožovat ani zastrašovat násilím, ať již jednotlivci či skupinám lidí.
  • Přispěvatelé musí respektovat soukromí jiných osob – není dovoleno zveřejňovat jejich telefonní čísla, adresy a ani jiné soukromé informace.
  • Diskutér nesmí propagovat nezákonné činnosti či jinak společnosti škodlivé aktivity.
  • Nestojím o žádné šíření spamů, propagaci komerčních aktivit ani reklamu.
  • Nevyhovující či obtěžující příspěvky budou bez dalšího upozornění administrátorem vymazány.
  • Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.
Jméno:*
E-mail:
WWW:
Předmět:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Komentář:*Kód:** Code

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2