Vyhledávač

Anketa

Současná Policie ČR trpí nejvíce :
 
Stotisícové odměny policejních ředitelů jsou :
 

Počítadlo přístupů


Někdo musí mít zodpovědnost (Týdeník EKONOM, 16.12.2010) Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 9
SlabéVynikající 
Čtvrtek, 16 prosinec 2010

Finanční policie byla zřízena v červenci 2004 jako specializovaná jednotka na základě usnesení vlády. Zefektivnění a podstatné zintenzivnění boje proti nejzávažnějším formám finanční kriminality se stalo pro stát naprostou nezbytností. Extrémně pečlivý výběr policistů do této jednotky později vedl k vysoce nadstandardním výsledkům útvaru.

Na konci roku 2006, po dvou a půl letech činnosti, však byla jednotka na základě rozhodnutí tehdejšího ministra vnitra Ivana Langra zrušena.

Jejímu zrušení nepředcházela žádná analýza. Možnými negativními důsledky takového kroku se vedení ministerstva vnitra ani policie nezabývalo. Bezprostředně po zrušení útvaru došlo ke strmému propadu výsledků nejen v oblasti vyhledávání a zjišťování výnosů z trestné činnosti, ale i v objasňování případů závažné daňové kriminality.

Rozpad existujících pracovních týmů podle mého názoru zákonitě ovlivnil i kvalitu a rychlost trestního řízení u těchto kauz.

»Reformovaná« Policie ČR výsledků dříve zrušené jednotky již nikdy nedosáhla. Navzdory skutečnosti, že se proti minulému období výrazně zlepšila právní úprava umožňující zajišťování majetku pachatelů.

Vedení Policie ČR a ministerstva vnitra následně předstoupilo před veřejnost s tvrzením, že se sice zajišťuje méně majetku pocházejícího z trestné činnosti, ale zato »efektivněji«. Prezentovaná efektivita spočívala údajně v menším objemu »vracení« zajištěného majetku v přípravném stadiu trestního řízení.

Po změně vedení resortu ministerstva vnitra, kdy se problematice opět začala věnovat zvýšená pozornost, se však zjistilo, že takto prezentovaná data byla formulována účelově. Od dat o údajně neefektivně zajištěných a později vracených majetků se neodečetl majetek vracený osobám, které byly trestnou činností poškozeny a které byly vlastníky zajištěných věcí.

Navíc bylo zjištěno, že v žádném z případů dříve zpracovávaném zrušenou finanční policií nebyly zjištěny žádné chyby, které by se následně promítly do změny služebních postupů policejních orgánů.

Prezentovaná vyšší efektivita tedy nebyla výsledkem organizačních opatření a ani zpřesněných metodických návodů činnosti, které by zefektivnily vlastní výkon policejní praxe.

Ve skutečnosti šlo jen o uspokojivé vysvětlení hrubě neuspokojivých výsledků. Úspěšnost v oblasti zajišťovaných výnosů z trestné činnosti se navíc v dalších letech u řady útvarů dále podstatně snižovala.

Na tuto nepříznivou situaci vedení Policie ČR dosud nijak zásadně zareagovat nedokázalo. Současné výsledky v oblasti boje proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a závažné daňové kriminalitě je nutno považovat nadále za neuspokojivé.

Současnou policii v této oblasti oslabuje řada problémů. Je mezi nimi zoufalý nedostatek kvalifikovaných sil, neboť větší část příslušníků finanční policie odešla do civilního sektoru.

Vážným nedostatkem je, že se podcenil význam dané problematiky a nasazení odborníků pro řešení případů tohoto druhu není dostačující.

Problematickou kategorií je i nepříliš kvalitní vedení některých útvarů, kdy obsazování významných manažerských pozic bylo ovlivněno spíše jinými aspekty než odbornými znalostmi a zkušenostmi. Některé z nich tak řídí lidé s kvalifikací pro vyučování na zvláštních školách, bánští nebo zemědělští inženýři a podobně.

K docílení uspokojivých výsledků v této oblasti bude pravděpodobně nezbytné přistoupit k personálním změnám v managementu některých útvarů Policie ČR a dále ke změně způsobu řízení těchto útvarů. Je zapotřebí věcně formulovat cíle a také zodpovědnost konkrétních osob za jejich dosažení.
  Napište první komentář
RSS komentáře


Přidat komentář

Vážení návštěvníci – přispěvatelé,

vaše příspěvky a komentáře jsou na mém blogu vítány. Vaše názory mě zajímají, mám ovšem zájem o věcnou a kultivovanou diskuzi. Vážím si přispěvatelů, kteří do diskuze vstupují pod vlastním jménem, a oceňuji konstruktivní argumentaci. Budu velmi rád, když ke svým názorům připojíte i vysvětlení, proč si myslíte to, co ve svých příspěvcích uvádíte.

  • Základním pravidlem pro prezentaci vašich příspěvků je pravidlo slušného chování. Vyhněte se prosím vulgárnímu stylu vyjadřování, urážkám, pomluvám, ponižování atp.
  • Nepřípustné jsou příspěvky propagující rasovou, národnostní, náboženskou či jinou nesnášenlivost a diskriminaci.
  • Není připuštěno vyhrožovat ani zastrašovat násilím, ať již jednotlivci či skupinám lidí.
  • Přispěvatelé musí respektovat soukromí jiných osob – není dovoleno zveřejňovat jejich telefonní čísla, adresy a ani jiné soukromé informace.
  • Diskutér nesmí propagovat nezákonné činnosti či jinak společnosti škodlivé aktivity.
  • Nestojím o žádné šíření spamů, propagaci komerčních aktivit ani reklamu.
  • Nevyhovující či obtěžující příspěvky budou bez dalšího upozornění administrátorem vymazány.
  • Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.
Jméno:*
E-mail:
WWW:
Předmět:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Komentář:*Kód:** Code

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2