Vyhledávač

Anketa

Současná Policie ČR trpí nejvíce :
 
Stotisícové odměny policejních ředitelů jsou :
 

Počítadlo přístupů


Exšéf zrušené Finanční policie Zimmel míří na vnitro (Právo, 18.01.2010, Jakub Troníček) Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 8
SlabéVynikající 
Neděle, 14 březen 2010

Ministr vnitra za ČSSD Martin Pecina podle zjištění Práva povolal na ministerstvo jako poradce bývalého šéfa zrušené Finanční policie (FIPO) Vladimíra Zimmela. V úřadu má mít na starosti metodiku boje proti praní špinavých peněz.

Jako první náměstek už přitom na ministerstvu působí další bývalý policista, někdejší šéf protidrogové centrály Jiří Komorous. Na rozdíl od něj ale Zimmel, který od policie odešel v roce 2008, není zpátky ve služebním poměru.

„Je zaměstnán na částečný úvazek. Jeho úkolem je zpracovat analýzu týkající se možného zlepšení zajišťování výnosů z trestné činnosti,“ řekl k angažování Zimmela Pecina. Někdejší šéf FIPO se k tomu nechtěl jakkoli vyjadřovat.Podle šéfa resortu vnitra se teprve po zpracování analýzy ukáže, zda Zimmel na ministerstvu zůstane či nikoli.

Pecina zároveň odmítl, že by uvažoval o obnovení činnosti finanční policie, která měla pod Zimmelovým vedením na starosti vyhledávání praní špinavých peněz a kterou zrušil na přelomu let 2006 a 2007 Pecinův předchůdce Ivan Langer (ODS). Možností, jak zefektivnit zajišťování zločineckých zisků, je podle něj více.

„Jednou z nich je např. utvoření specializované skupiny odborníků z ministerstva a z protikorupční policie, ale konkrétní řešení by měla vyplynout z analýzy,“ poznamenal k tomu Pecina.

Langer označil jeho postup za absurdní. „Ministr má prvního náměstka pro policii a policejní prezident zase svého nového náměstka pro trestní řízení. To je jejich práce a za ni jsou také placeni,“ konstatoval Pecinův předchůdce.

Po zrušení FIPO má zajišťování výnosů na starosti protikorupční útvar policie. Podle jeho šéfa Libora Vrby je v poslední době trend setrvalý.„Přesná čísla týkající se zajištěných výnosů z trestné činnosti v loňském roce zatím k dispozici nemáme, nicméně se nám podařilo zajistit zhruba stejný objem prostředků jako v roce předcházejícím,“ řekl Vrba.