Vyhledávač

Anketa

Současná Policie ČR trpí nejvíce :
 
Stotisícové odměny policejních ředitelů jsou :
 

Počítadlo přístupů


Extremismus v Česku: už je třeba hasit (PRÁVO, 10.8.2009) Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 5
SlabéVynikající 
Úterý, 11 srpen 2009

Extremismus v České republice je problém, který je v poslední době diskutován najednou všemi. Překvapivě dokonce i těmi, kteří se jeho řešením měli zabývat již řadu let a nečinili tak vůbec, nebo nedostatečně. Dnes má ovšem tento problém rozsah požáru, který je třeba hasit. Zřetelně viditelnou aktivitou resortu vnitra bylo v předcházejícím období jen vytvoření dokumentu Strategie boje proti extremismu, který v květnu na návrh exministra vnitra Ivana Langra stihla schválit odcházející vláda.


Na jedné straně, v kapitole popisující bezpečnostní rizika, se mimo jiné dočtete o tom, že bude pokračovat příklon neonacistů k násilným akcím a že i v levicové části extremistického spektra je patrná snaha osob jít do násilných střetů. Dokonce že v souvislosti s touto snahou dochází i v případě ultralevice k ozbrojování.  Naproti tomu, zatímco se extremisté vyzbrojují, ve vlastní koncepci boje proti extremismu v kapitole Komunikací proti demagogii naleznete podivný plán ministerstva vnitra na provedení celospolečenského výzkumu, který prý musí nabídnout doporučení pro odklon od represe k prevenci.


Taková zpráva jistě potěší každého ozbrojeného i zatím neozbrojeného extremistu, stejně jako skutečnost, že u většiny v „koncepci“ plánovaných opatření proti extremismu se uvádí kontrolní termíny až na konci letošního roku.
Naprosto nepodceňuji význam prevence, ale domnívám se, že v situaci, kdy hoří, je třeba hasit, a nikoli pouze dumat nad vhodnými protipožárními opatřeními a omezit se na pouhé zkoumání příčin požáru, jejich vysvětlení a veřejnou osvětu.

S extremismem je to podobné, proto s Langrovou „strategickou“ tezí odklonu od represe k prevenci lze stěží souhlasit. Kapitoly preventivních i represivních opatření musí být vyvážené. Jen tehdy může mít prevence smysl.

Při porovnání přístupů k řešení problematiky extremismu má tedy proti exministru vnitra Langrovi zřetelně navrch jeho nástupce Pecina, a to navzdory pouze několikaměsíčnímu působení ve funkci. Rozdíl by se dal definovat jako přechod od slov k činům. Není přitom samozřejmě nutné zavrhovat zmiňovanou „strategii“, je však nezbytné ji doplnit o podstatné body a pak ji uvést v život.

Zdá se, že nově jmenovanému náměstku ministra vnitra Jiřímu Komorousovi se podařilo vykročit správným směrem nejen tím, že boji proti extremismu vtiskl zřetelnou strukturu a zapojil do řešení jednotlivých úkolů konkrétní subjekty, ale především razantní akcelerací při plnění stanovených úkolů v této oblasti. Významnou novinkou je také důsledné vtažení zpravodajských služeb do boje proti extremismu a prosazení těsné spolupráce zpravodajců s policejními útvary.

Mluvíme však pouze o porovnání přístupů k řešení, nikoli o výsledcích. Právě ty však budou pro srovnání úspěšnosti v boji proti extremismu rozhodující. Za zamyšlení stojí například i to, jestli půldruhého roku policejní práce není příliš dlouhá doba na to, aby mohlo dojít k zadržení a obvinění deseti osob podezřelých z „extremismu“. Otázka zní, jestli se na další úspěch policie nebudeme muset těšit déle než na přespříští Vánoce.
  Napište první komentář
RSS komentáře


Přidat komentář

Vážení návštěvníci – přispěvatelé,

vaše příspěvky a komentáře jsou na mém blogu vítány. Vaše názory mě zajímají, mám ovšem zájem o věcnou a kultivovanou diskuzi. Vážím si přispěvatelů, kteří do diskuze vstupují pod vlastním jménem, a oceňuji konstruktivní argumentaci. Budu velmi rád, když ke svým názorům připojíte i vysvětlení, proč si myslíte to, co ve svých příspěvcích uvádíte.

  • Základním pravidlem pro prezentaci vašich příspěvků je pravidlo slušného chování. Vyhněte se prosím vulgárnímu stylu vyjadřování, urážkám, pomluvám, ponižování atp.
  • Nepřípustné jsou příspěvky propagující rasovou, národnostní, náboženskou či jinou nesnášenlivost a diskriminaci.
  • Není připuštěno vyhrožovat ani zastrašovat násilím, ať již jednotlivci či skupinám lidí.
  • Přispěvatelé musí respektovat soukromí jiných osob – není dovoleno zveřejňovat jejich telefonní čísla, adresy a ani jiné soukromé informace.
  • Diskutér nesmí propagovat nezákonné činnosti či jinak společnosti škodlivé aktivity.
  • Nestojím o žádné šíření spamů, propagaci komerčních aktivit ani reklamu.
  • Nevyhovující či obtěžující příspěvky budou bez dalšího upozornění administrátorem vymazány.
  • Vyplnění položek označených hvězdičkou je povinné.
Jméno:*
E-mail:
WWW:
Předmět:
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Komentář:*Kód:** Code

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2